RECENZE- Hostitel

6. října 2013 v 17:39 | Ilía |  Knihy
No, tak jsem si přečetla Hostitele. Sama nevím, jak tahle recenze dopadne, protože mám v plánu ji zkombinovat i s recenzí na film...uvidíme uvidíme :DDD


Oficiální anotace:
Melanie Stryderová se odmítá vzdát.
Náš svět napadl neviditelný nepřítel. Lidé se pro tyto mimozemšťany mění na pouhé hostitelské tělo; jejich mozek ovládne vetřelec, ale tělo zůstává netknuté a zdánlivě beze změny pokračuje v předchozím životě. Obětí mimozemšťanů se rychle stane drtivá většina lidstva.
Když vetřelci dopadnou i Melanii, jednu z hrstky přežívajících "divokých" lidí, dívka vůbec nepochybuje, že nastal její konec. "Poutnice" - její vetřelecká "duše" - která teď ovládla Melaniino tělo, dostala předem varování před problémy existence v člověku: změť pronikavých emocí, příliš mnoho smyslů, vypjatě živé vzpomínky. S jednou potíží však Poutnice nepočítá: předchozí obyvatelka těla se odmítá vzdát vlády nad svou myslí, i když tělo jí už nepatří.
Poutnice bádá v Melaniiných myšlenkách a doufá, že objeví příčinu nezdolného lidského vzdoru. Místo toho Melanie naopak zaplní mysl Poutnice vzpomínkami a podobou milovaného muže - Jareda, který se dosud někde skrývá před vetřelci. A jelikož Poutnice se nemůže oddělit od Melaniiny tělesné touhy, sama začne prahnout po muži, jehož má odhalit. Když vnější okolnosti přinutí Poutnici a Melanii, aby uzavřely nedobrovolné spojenectví, vydají se spolu na nebezpečnou a nejistou pouť za mužem, kterého obě milují.Musím teda říct, že se paní Meyerová překonala! Tuto autorku určitě všichni znáte (chvalně, nebo nechvalně to je jen na vás :D)
Byla jsem mííírně skeptická. Teď doufám, že mě neukamenujete, ale já mám Stmívání (podotýkám, že knihu!!) docela ráda. Z úplně jiných důvodů, než většina lidstva, ale přece....no, to bych odbočila :)
Jen jsem se bála, že se bude Hostitel točit pořád okolo té samé nudy, koho si hlavní hrdinka vybere...a to se nestalo! Třikrát hurá naší milé paní spisovatelce!! :D
Nu, a opět si beru příklad z naší milé Hunter a začnu pěkně popořádku...vzhledem k tomu, že se tu budu snažit skloubit film a knížku dohromady....no...uvidíme jak to dopadne :DD

Děj (knihy)
Musím přiznat, že pro mě to bylo dost originální. Já nikdy moc nežrala příběhy o emzácích. Spíš moudří hodní elfíci...jo jo, to je moje.
To byl jeden z důvodů, proč jsem nad knížkou váhala. Pak jsem si ale řekla, že tady tuhle knížku bych si přece jenom přečíst měla. Vždyť Stefaný je vlastně už klasika. :D Dopadlo to nad moje očekávání.
Ještě, že jsem to začala číst v pátek, protože jsem celou sobotu jen četla a četla.
Kdyby jste mě znali naživo, tak by ste věděli, že poslední dobou hodně často říkám frázi "To se vcucne"..no a musím říct, že tahle knížka mě do sebe opravdu vcucla! :DD

Postavy
Geniální!! Paní Meyerová pro jednou stvořila hlavní hrdinku, která mi nelezla na nervy!! No vážně! Poslední stránka za mnou, a já si nevzpomínala ani na jeden moment, kde bych si musela rvát vlasy nad její blbostí, nebo nad tím jak je hnusná a sobecká ke všem okolo sebe! Ani chudáky kluky netýrala... tedy... ne víc, než si zasloužili :DDD Teď si všímám, že mluvím/píšu v jednotném čísle. Samozdřejmě, že myslím obě dvě. Wandu i Melanii.

Jared byl v pohodě. I přes to, že se na začátku choval jako totální vůl. Hlavní je, že se na konci polepší, no né?! :)

Jeb byl...jak bych to řekla...Gandalf s puškou (nebo čím to tam vlastně na každýho mířil? :D) Hrozně se mi líbil jeho způsob řeči! Takový ten styl "Jsem v pohodě. Je se mnou sranda, ale jednou mě urazíš a ustřelím ti palici" mám u tady těch postav hrozně ráda. Jak už jsem řekla, novodobej Gandalf :D

Jamie. Kruci, proč já nemám takovýho bráchu?! Takovej hodnej klučík. Když ho postihla tam ta nemilá věc (snažím se moc nespoilerovat :D), tak jsem o něj měla doopravdy strach. I když jsem věděla, že to bude přece jenom všechno zase dobrý, bylo mi zle jenom proto, že zrovna on trpí.

Kyle. Tak ten byl geniální :D V každé scéně s ním jsem měla chuť se začít smát (Ani nevím proč. Prostě ve mě vzbuzoval takový ten dojem, že se na konci polepší, a když na něj budou všichni zírat, jako kdyby se stal prezidentem Spojených států, já se budu řehnit na celé kolo...přesně to se taky stalo :DDD)

Hledačka mi děsně lezla na nervy! Ale úplně strašně. Takovýho rozmazlenýho fracka jsem už dlouho nikde neviděla. No a když ji pak poslali do vesmíru a její Hostitelka se probudila, měla jsem zase chuť zabít ji! Docela chápu tu chudinku Duši, proč byla tak hrozná mrcha, když jí asi pět let v hlavě hnízdila ta hrozná užvaněná a vůbec ve všech směrech děsná tasemnice!

...pak je tam asi pět milionů dalších postav, o kterých nebudu psát, protože by ste se v tom vůbec nevyznali...

....no a pak je tam Ian!! Moje nová životní láska!!!!! Putuje do prvních žebříčků mého seznamu nejoblíbenějších postav!!!
Tak na něm si spisovatelka vyhrála. On totálně překopal všechny dosavadní společeské termíny. Od teď, když vám někdo otevře dveře, to nebude džentelman. Ne! Budete říkat: "Páni, to je ale Ian."
Nebo narazíte na hezkýho kluka a řeknete si, že je to teda pěknej Ian!...no to už jsem se trochu rozjela nemyslíte :D
Já jen, že jsem z něj naprosto uchvácená. Tak a je to venku. Zboňuju Iana O'Shaye :DDDD
Takového kluka by chtěla potkat každá holka. Na co všichni Edwardové a Jacobové, když můžete mít doma tady toto?!

A další malé bezvýznamné + má u mě kniha za to, že si jedna holka nevybírá mezi dvěma kluky. Všechno je tu už tak nějak dopředu danné. Žádná zlomená srdce. Žádná dvojnice Belly, kterou bych už vážně musela zabít! :DDNo a pak je tu film. Omlouvám se, jestli budu trochu méně kritická, než by si ten film zasloužil. Přece jenom jsem ho viděla dřív, než jsem četla knížku.
Docela se mi líbil...před tím. Jenomže, když jsem se na něj potom včera večer znova podívala, nemohla jsem uvěřit svým očím

Jared mi připadal jako děsnej ťulpas. V tom filmu chudák moc rozumu nepobral.
Melanie byla jen malá holčička, co věčně fňuká, jak je na ni Poutnice zlá.

Jeb už nebyl ten autoritativní dědula. Byl to jen dědula. Věčně všem vyhrožoval, že už dlouho nestřílel, ale nakonec stejně nestřílel. Když však nepočítáte ten výstřel do vzduchu, aby od sebe odtrhl svoje škrtící se hosty, nebo to jak střelil Hledačku, když se naprosto nelogicky objevil no... na tom místě co byla Hladačka :DDD

Z Jamieho udělali malýho kluka, i když všechny svoje povahové rysy si jakž takž ponechal.

Hledačku bych prominula. No tak neměla černý šaty. To je toho. No tak neměla černý vlasy. To se vcucne. No tak nebyla malá. To se... vsákne? :) Navíc, jak už ve své recenzi psala Hunter měla užasný boty!!!
Jediná věc, co mi na ní vadila byla její povaha. Vím, že je to Duše a ty musejí přece všechno milovat. Jenže v knize byla mnohem brutálnější. Nesnesitelnější.
V knize bych jí nejradši zastřelila jejím vlastní Glockem. Ve filmu bych jí postavila do kouta a řekla, ať přemýšlí nad tím, co špatného udělala...no a to je myslím docela velký rozdíl.
Navíc jsem už při prvním sledování toho filmu poznala, že se její hostitelka nevzdala a pořád jí vrtá v hlavě. Možná to tak mělo být, ale v knize to bylo jedno z mnoha šokujících odhalení.
Ve filmu se poprvé chytla ze hlavu a já si řekla: "To má holka těžký, když se její tělo taky nevzdalo."

Pak tam byl taky problém, že zabíjeli postavy, které měli na konci žít šťastně až do smrti. Nebudu spoilerovat, ale tohle mě vážně nakrklo!

Kromě toho mě taky naštvalo, že Duše měly oči, jako roboti v Tron: Legacy! Víc "elektřinově" (:D) už to vážně nešlo!!!!

Potom tam byla Wanda. Jako její tělo na konci. Ne Hunter, není tvoje utkvělá předtava, že měla být blonďatá. Opravdu měla. A taky měla mít vlasy dlouhý alespoň do půl zad. A taky měla vypadat na šestnáct. No a taky měla vzbuzovat dojem, že potřebuje pořád pomáhat, takže jí nedokázal nikdo odolat. Nepovedlo se ani jedno z toho.
Ale chcete vědět, co mě naštvalo ze všeho nejvíc??!! Můžete třikrát. Vsadím se, že to uhádnete. Ano, je to Ian!!!!!
Jak sakra mohli do role Iana obsadit Jakea Abela. Mého Džejkýho?! To snad není pravda. Vždyť se na Iana vůbec nehodí!! Nemá tmavý vlasy. Nemá krásný a dokonalý noc (Nesmějte se. Tak to bylo v knížce :DDD), a už vůbec nemá mohutnou postavu! Může mi někdo z vás, čistých Duší, vysvětlit na co ti tvůrci mysleli?! Já jsem tak naštvaná, že bych mohla plivat!
Kdyby to nebyl film podle knížky, tak bych ho tam viděla ráda. Patří mezi moje nejoblíbenější herce. Byla bych ráda, že umí zahrát i nějakého "nezáporáka", kromě těch svých chlapců, kteří chcou jen ovládnout svět...
...bohužel to však film podle knížky je, a já každou minutu, co byl na scéně myslela na to, jak k tomu chudák Ian přijde. Uff!!!

By mě zajímalo na co Bontonfilm (nebo, kdo to točil) myslel. Já to vlastně možná vím. Beztak, že jim běhalo hlavou : To jsme ale zlouni, že?! Takhle vám ničit vaši oblíbenou pohádku?!! Muahahahahaháá...

Když ale odhlédnu od toho, že je to film podle knížky, tak se jim docela povedl :DD....ne nedělám si srandu. Lidem, co nečetli toho opravdového Hostitele se to bude líbit.
I já (když nebudu chtít chvilku myslet) si to nejspíš pustím a budu se smát jejich blbosti :DDD
A pokud se rozhodujete, jestli si pustit Hostitele, nebo Stmívání, tak hlasuju pro Hostitele!
I když je to další podplacenej a provařenej film podle knihy, na Stmívání to prostě nemá!! :DDDJen ještě mám takovou supervtipnou historku s tou knížkou.
V pátek jsem byla ve škole a pod lavicí o přestávce jsem si četla Hostitele (měla bych podotknout, že to byla přestávka před testem, takže ve třídě bylo ticho a všichni se snažili dohnat to, co zameškali doma). No a jelikož jsem děsnej šprťáák a všechno jsem uměla, četla jsem si.
Jenže moji kamarádku učení tak nějak nebere a co chvíli mi nahlíží přes rameno. A když jednou tak nahlídla, tak si přečetla jméno strýčka Jeba a na celou třídu vykřikla : "No páni! Jakej Jeb?!" Jenže to přečetla česky a né anglicky, takže místo Džeb přečetla jen to Jeb. Ve třídě se rozhostilo ještě větší ticho, než tam bylo doteď, a pak se začali všichni děsně smát.
Musela jsem jim pak všem vysvětlit, že se to čte Džeb, a že s tím, co myslí to nemá nic společnýho :DDDD

Někdy se divím, že nás za takový představy nezavřou do polepšovny!! :DDD


A tady ještě přidávám Hunteřinu recenzi.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eamane Eamane | Web | 6. října 2013 v 20:02 | Reagovat

Tak s tímto filmem i knihou nemám žádné zkušenosti, ale už jsem o ní slyšela :)

2 Frána Frána | Web | 7. října 2013 v 13:51 | Reagovat

Je to recenze, takže bych čekala, že v kolonce děj bude napsáno děj ale né, ty nechceš spoilerovat XD (Neber si to zle, dělám si legraci). Jinak o knížce už jsem chválu slyšela, ale abych byla upřímná, číst se m to nechce, teď momentálně mám čtení až nad hlavu...

A ty si myslíš, že kdyby neměl nohy a byl uvězněný na jednom místě uprostřed sněhové pustiny, daleko od rodiny, domova a přátel, byl by šťastnější než v novém, klidném a šťastném životě s ženou a spoustou zdravých dětí? Já myslím, že svou smrtí získal více než ztratil :-)

3 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 7. října 2013 v 18:43 | Reagovat

Tuhle knihu miluji. Patří mezi mé nejoblíbenější. nejdřív jsem taky byla trochu skeptičtější jako ty, ale vyklubal se z toho zázrak :D Kniha se mi líbila o dost víc než film, už jen pro to, že jsem si hlavní hrdiny představovala úplně jinak. Ale nebyl špatný.
A recenze se ti děsně povedla.. :-)

4 Snapeova Snapeova | Web | 7. října 2013 v 19:02 | Reagovat

Knihu už jsem četla dost dávno a pamatuju si, že se mi moc líbila. K filmu jsem se zatím nedostala :D

5 Casion Casion | Web | 7. října 2013 v 20:47 | Reagovat

No úprimne k tejto recenzii sa veľmi vyjadriť nemôžem, lebo som nečítala knihu a nevidela som ani film a úprimne, nejako extra veľmi ma to ani neláka :D

6 Angela Angela | E-mail | Web | 8. října 2013 v 19:37 | Reagovat

Na knihu se chystám, už se těším. :D

7 Ewiline Ewiline | E-mail | Web | 9. října 2013 v 19:10 | Reagovat

Já film neviděla a ani jsem ještě nečetla knížku :( Ale protože tohle už je asi pátá recenze co čtu - to možná ani není potřeba :DDDD

8 Ami Ami | E-mail | Web | 9. října 2013 v 19:45 | Reagovat

Film jsem viděla jen jednou a ne v klidu :-)
Knížku jsem četla a musím se přiznat, že ze začátku jsem to moc nechápala :D
Ale byla to boží knížka. Když jsem viděla film, mno, trochu mě zradily postavy :-)
No, ale jinak se jim to celkem povedlo :-)

9 Wiky Dream Wiky Dream | Web | 14. října 2013 v 17:22 | Reagovat

o knize i filmu jsem už několikrát slyšela a dokonce jsem uvažovala nad tím,že bych si knihu přečetla a asi to i udělám, ale na film se nekouknu,už jsem četla několik recenzí a nikdy mě to moc nezaujalo, takže asi zůstanu u té knihy :-)

10 the-hunter the-hunter | Web | 15. října 2013 v 22:32 | Reagovat

Tak předně děkuju za zmínění mého článku ;), a omlouvám se za tu strašlivou odmlku. Už tohle čtu asi potřetí, jen mě zatím ne a ne napadnou vhodná formulace komentáře  ;).
Samozřejmě nemůžu než souhlasit s tím, že tohle se Meyerové povedlo o moc lépe než Stmívání. Mám ovšem trochu podezření, že byť je Hostitel milionkrát lepší, některé věci se tu přece jenom opakují. Třeba to, že Bella i Poutnice jsou děsné altruistky (Melanie až tak ne, ta je z té trojice snad jediná normální). Neříkám, že nemám Wandu ráda, ale tohle tam Meyerová vážně cpát nemusela. Strašně mě to dožralo třeba u té scény, kdy jdou s Jaredem ukrást léky pro Jamieho. Wanda se dobrovolně řízne, bolí jí to jak čert, ale to hlavní, o co se stará, je, aby se to Jareda nijak nedotklo. Brr!
Ta druhá podobnost je vybírání mezi dvěma kluky (muži, nadpřirozenými potvorami, atd. Nehodící se škrtněte). Jasně, ve Stmívání ten příběh není o ničem jiném, zatímco v Hostiteli se řeší ještě milion dalších problémů, ale i tady to je, a je to celkem silně znát. Wanda i Mel si (byť nedobrovolně) vybírají mezi Ianem a Jaredem (jak si mezi těmi dvěma vůbec může někdo vybírat?!) a mluví se o tom docela podstatnou část knihy.
Jinak ale do puntíku souhlasím s tím, co jsi napsala. Hlavně ta část s Ianem... (Sakra, tak mě napadá, že bych si to mohla přečíst znova ;D)).
Celkově shrnuto - kniha je skvělá, ovšem k točení filmů podle knižní předlohy by měli pouštět jen plnoleté, zdravotně způsobilé a příčetné.

11 Amanda Amanda | Web | 16. října 2013 v 20:34 | Reagovat

Dobrá recenze.

Nečetla jsme Hostitele ani Stmívání. Neviděla jsem Hostitele ani Stmívání, ale recenzi jsem ti přečetla. :)

12 Amanda Amanda | Web | 16. října 2013 v 20:38 | Reagovat

[11]: ÁÁÁÁÁ, proč se to odeslalo, já jsem chtěla pokračovat....

Dobrá tedy:

Co se týče děje, nápad se to určitě originální, rozhodně lepší než stmívání.

Ale musím ale říct, novodobý gandalf to zabil. :)

13 Ellnesa Ellnesa | Web | 18. října 2013 v 18:56 | Reagovat

Měla bych se na ten film podívat... A přečíst si tu knížku....
Mimochodem, byla jsi nominována na Liebster blog award. Více u mě na blogu.

14 Anie Anie | Web | 22. října 2013 v 18:39 | Reagovat

Musím přiznat že jsem na takové knihy nikdy moc nebyla, ale poslední dobou o Hostiteli slyším pořád a všichni říkají, že to stojí za to !! No asi si to taky přečtu...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama